Ünlü ozan on bir yepyeni parçadan oluşan albümüne 'Seni Seviyorum' adını verdi

İrem'in âlemlere işareti

Kendi iç dünyasında yaptığı bu uzun yolculukta İrem'in geçmişte uğradığı duraklardan, poptan, rocktan, Türk sanat musikisinden rafine izler var bestelerde. Bu açıdan albümün ufku da bu kez daha geniş ve derin.

İlhan İrem 'in uzun süredir beklenen yeni albümü, 'Seni Seviyorum' adıyla hafta başında yayımlandı. İrem, 1994 tarihli Romans 'tan bu yana geçen süreye tam yedi tane best of ve aşağı yukarı tıpkı basım diye nitelenebilecek albüm sığdırmış, aynı dönemde beş yüzü aşkın beste yaratıp bir köşeye koymuştu...

Eşi Hansu İrem 'le bu geniş malzemeyi, teker teker değerlendiren İlhan İrem, 2000'in haziranında teknik çalışmalara başlayıp onbir parçalık yepyeni bir albüm hazırlamış sevenlerine.

Kent-EMI etiketi taşıyan yapıtta bestelerin hepsi İlhan İrem'in, düzenlemeleri ise ünlü ozanla geçmişte de parlak işler çıkarmış Garo Mafyan yazmış. Sözlerde ise Hansu İrem 'in büyük katkısı olmuş yapıta. Parçalardan Dua, Yeraltından Fısıltılar, Sen Ak Bir Zambak, Pembe Yalanlar 'ın sözlerinin altında Hansu İrem'in imzası var; ayrıca Babil Kulesi, Alaca Tüylü Kuş, Âlemlere İşaretim 'i de İlhan İrem'in sözlerini birlikte oluşturmuşlar. İlhan İrem ise bu kez Şalamar, Gece Uçurumları, Kıyılara Git 'i yazmış ve bir de Özdemir Asaf 'ın yapıtı Korku 'yu bestelemiş.

Seni Seviyorum'un sound olarak tadı 70'lerin o sade düzenlemelerini, saf değerlendirmelerini ve direkt duygularını anımsatıyor. Bu açıdan makine müziğine boğulduğumuz bir dönemde İrem'in albümü ilginç bir açılım da getiriyor genç müzisyenlere.

Tabii, kendi iç dünyasında yaptığı bu uzun yolculukta İrem'in geçmişte uğradığı duraklardan, poptan, rocktan, Türk sanat musikisinden rafine izler var bestelerde. Bu açıdan albümün ufku da bu kez daha geniş ve derin.

Söylem olarak ozanın yolunu daha bir kalın çizgilerle belirlediği, içsel dinginliğe ulaştığını belgeleyen Seni Seviyorum'un (Radyoların ilgisine bakılırsa Dua adlı parça daha şimdiden albümün lokomotifliğini üstlenmiş durumda) öyküsünü, ruhunu, çizgisini İrem şöyle anlatıyor:

''Son altı yıldır eşim Hansu İrem'le birlikte, bir anlamda koridor macerasını sonlayacak, yeni şarkılardan oluşan bu albümü hazırlıyorduk. Böylesine uzun bir süreçte, doğallıkla, yaşadıklarımızla, Türkiye'de yaşananlarla, bizim düşlediğimiz müzik ve hayatın gelgitinde, albüm çeşitli dönemeçlerden geçti. Bir çok kez çatıyı, hatta temel anlatımı yıkıp yeniden kurgular yaptık.

Sonuçta yaşananlar ne olursa olsun, çıtayı belli bir bilinç yüksekliklerine koyanlara satır aralarında gizli çözümlemeler gönderip, bulunduğumuz boyutlardan daha ötelere uçmaya karar verdik...

Böylece hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bu albümü bitirdik. Seni Seviyorum'la uğraşırken birçok yeni müzikal öykünün kapısı aralandı ve yıllardır bitirme tezi titizliğinde hazırladığım bu albüm, gelecekteki projelerin temelini oluşturan yeni bir ana fikre dönüştü...

Bu albümün, şiirsel ve müzikal yönlerden 28 yıllık sanat serüvenimin doruğu olduğuna inanıyorum. Sürekli olarak kırılan, incitilen masumiyetlerine, şeffaflıklarına yanıt arayanların yüreklerini serinletecek şarkılar bunlar.

Ancak, duyarsız hayatlarını, gelgeç ve yapay ilişkilerini sürdürmekte ısrarlı olanlara, söylemlerim uzak ve rahatsızlık verici gelecektir. Diğerleriyle uzun yıllardır bir yürek büyüsü paylaşıyoruz..."