İlhan İrem , 1995'te Sevgililer Günü/The Best Of İlhan İrem/1 albümüyle başladığı antolojik üçlemesini geçen hafta EMI etiketiyle yayımladığı Hayat Öpücüğü/The Best Of İlhan İrem/3 'le tamamladı. Antolojinin üçüncü albümünde İrem bu kez rock ağırlıklı ve hızlı ritimli parçalarını bir araya getirmiş. Listede daha önce hiç yayımlanmamış birkaç bestenin de bulunması albümün ilginç özelliklerinden biri.

Piyasanın ağzına kadar best of'la dolduğu bir dönemde İrem'in bu yapıtını farklı bir yere koymak gerekiyor. Öncelikle parçaları çeşitli dönemlerden gelişigüzel seçmek yerine sound ve içerik açısından doku uyuşmasına sahip olmalarına özen gösterdi İrem; ve en önemlisi özgün halleriyle oynamadan değerlendirdi hepsini. Böylelikle ortaya bir ozanın zaman içinde nereden nereye geldiğini yansıtan üç belgesel albüm çıktı.

Bu serinin bir başka önemli işlevi daha var; şu anda plakçıya gidip İlhan İrem'in yapıtlarını arasanız 1988 tarihli Dünden Yarına 'dan öncesine gidemezsiniz. Serideki 47 parça ise bir nebze bu boşluğu doldurabiliyor...

Hayat Öpücüğü'nde hangi parçalar var, bir göz atalım: Eskilerden İşte Hayat, Ali Veli Maria, Haydi Sil Gözlerini (Boşver Arkadaş), Sen Bilirsin, Yurtta Barış, Dünyada Barış, Terazi, Er Mektubu Görülmüştür, Ver Elini, Bak Şu Aynaya, İster İnan İster İnanma, Bugün Benim Doğum Günüm, Heyamola, Gezgin , Yükseliş yer alıyor albümde. Ayrıca İrem'in 1990 Eurovision parçası Komedi , albümün kapağında Koridor için yazdığı ancak daha sonra yayımlamadığını belirttiği Her Şeysin , yine İlhan-ı Aşk için düşündüğü ancak kullanmadığı Sevginin O Gelmez Yazları ise yeni parçalar.

 

29 Agustos 98 tarihli Cuhmuriyet Gazetesi; Cumhuriyet Gazetesi, 10. sayfa