Köprü Froum'dan "Babil Kulesi"nin yazdığı mesaj:

 

This message was posted by Babil Kulesi, posted on December 27, 2001

Pencere'nin albüm kapağında yer alan kişilerle ilgili soruyu ben iki sene önce İrembağı'na sormuştum. Aldığım yanıtı aynen aktarıyorum ; "Pencere" LP'sinin kapağı 1983 senesinde, AFM Film Platolarında Paul Mc Millen tarafından çekilmiş.
Fotoğrafta yeralan kişiler,albüme emeği geçmiş bazı insanlarla,İlhan İrem'in o zamanki dostlarıymış..
İlhan İrem'in önünde oturan gözlüklü şahıs, "Pencere" albümünün aranjörü Melih Kibar.. En sağdaki bordo kazaklı sakallı olan, albümün kayıtlarını ve miksajlarını yapan İhsan Apça. İhsan Apça'nın solunda pipo içen sakallı kişi,albüm arka kapağında (Müneccimbaşı) olarak tanıtılan,albüme herhangi bir katkıda bulunmadığı halde, kompozisyon gereği orada bulunan Engin Noyan.

En solda, Engin Noyan'ın eşi Eser Noyan.. Son olarak onun sağında gülen hanım, Melih Kibar'ın eşi Ethel Kibar'dır.
Bence, "Pencere"nin kapağında, yüksekçe bir yerden dostlarına bakan İlhan İrem'in yüzündeki ifade,albümün anafikri gibidir!


Unutmadan iki not daha:
1.Pencerenin dışında,sisler arasından camı tıklatan yaratık,albümün o zamanki simgesi olarak, tüm İlhan İrem konserlerinde müzisyenlerin yanında sahnede oturan, uzaylı ziyaretçi "Tinkata Tunkata" imiş.
Plastik makyaj sanatçısı Corci, kafaya geçirilen bu maskı,"Pencere" albümünün kapak fotoğrafı için iki ayda hazırlamış.
2.Eksi beş derecede,yeşile boyanmış çıplak vücuduna bu maskı takıp,pencerenin dışında bu kapak fotografı için saatlerce poz veren kişi de, İlhan İrem'in o yıllardaki asistanı Abdullah Baykal'mış.
"Pencere" Long Play'inin tüm kapak tasarımı İlhan İrem tarafından hazırlanmış.
İrembağı, bu konuyla ilgili ek bir bilgi daha vermişti: "Pencere" albümünün arka kapağındaki fotografta
İlhan İrem'in yüzü,ölümü çağrıştırması için,özellikle beyazlatılmış.. Ve İlhan İrem'in arkasında belli belirsiz görünen siyah nesne,dikine duran bir hıristiyan tabutuymuş!