IŞIK ve SEVGİYLE / Prof.Dr. Erkan Sevinç
Akşam /4 Mart 2006

85 yılında sevenleri ışık ve sevgi düşüncesi etrafında "irem bağı"nı oluşturduklarında öyle mutlu oldum ki. Sırça köşkünde yaşayan, ancak boş oturmayıp yazdığı sözlerde, yaptığı bestelerde topluma verdiği mesajların yerine ulaşması için gerekiyordu bu. Bir yerde onun gericilere karşı, hortumculara karşı, "Aman bugünü kurtaralım"a karşı gösterdiği sessiz bir direnişin sesi oldu bu bağ.

İlhan, 1 Nisan 1955 Bursa doğumlu. Lise yıllarında başlamış şarkı söylemeye, beste yapmaya... Okul orkestrası ile Milliyet Gazetesi'nin liselerarası yarışmasını kazanmışlar. Orkestranın adı "Meltemler". Okul bitince de grup devam etmiş. Özellikle Bursa'nın, Uludağ'ın diskolarında sahne almışlar. İlk plağı için Unkapanı'na kapağı atan İrem, 73 senesinde "Birleşsin Bütün Eller"i yayınlıyor. İşte o dönem tanıdım sanatçıyı. Müzik sayfası hazırladığım Demokrat İzmir Gazetesi'nin geleneksel yılın sanatçıları konserine davet ettim. Yılın ümit veren erkek sanatçısı olarak... Çok heyecanlıydı. Atatürk Kapalı Spor Salonu'ndaki konserden önce ve sonra çok sohbetlerimiz oldu. Daha 18 yaşındayken havaya kaldırdığı bu ödülün adeta sorumluluğunu taşıyordu. Bana söylediği "Sadece ödül vermediniz, yolumu çizdiniz" sözü hâlâ kulaklarımda. Ve bugün o, ülkemizin klasikleri haline girmişse, aldığı o ödülün bir itici güç olduğunu düşünüyor, böyle bir değeri Türk Popu’na kazandırdığımız için çok mutlu oluyorum.

İlk albümünü 76 yılında yaptı. "İlhan İrem 73-76" adını taşıyor bu albüm. Sonra çok ses getiren "Ayrılık Akşamı" parçası var. Hani sevgilisinin sesini sazlıklardan havalanan ördeğin haline benzettiği. Sizi bilmem ama bana sorsanız böyle bir benzetme aklıma bile gelmezdi. İşte İrem farkı... Katıldığı ve ülkemizi başarıyla temsil ettiği yarışmalar da var. Altın Orfe ve Akdeniz Akdeniz gibi... Bu son yarışmayla TRT yasağını da delmiş, artık parçaları çalınmaya başlamıştı. Akıl almaz TRT denetim kararları vardı o yıllarda. Örneğin bir parçasında ret nedeni şarkı sözü. "Bir bulanık suda kirli bir yosun gibi / Görünmüyorsun temizle kalbini" gibi bir söze denetim kurulu raporu "Kirli suda zaten hiçbir şey görülmez" ve şarkı da "yayınlanamaz". İlginç bir not... Bu sıkı denetime rağmen şarkıları çalınan ve ekrana ilk kez "kulağında küpe" ile çıkan sanatçıdır o...

Chalet Chopin. İda Dağları'nda müzik sanatçılarını ağırlayan çok özel bir otel.

1 Ekim 1991 tarihinde İlhan, Hansu ile burada evlendi. Mumların ve fenerlerin aydınlattığı bahçede bu beraberliğe tanık olan 8 kişiden biri olan dostum Ata Nirun çiftin kozmik buluşmalarını "tanrısal tozlarla gülüşen meleklerin şahitliğinde" belgeledi.

İlhan İrem'in müziğine ne ad verilir bilmem. Tamamen kendine özgü. Sesi bir kadife kadar pürüzsüz. 30 yılı aşkın beraberliğimizde hep şunu gördüm. Ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor. Sıradışı olmasından herhalde. 12 yıldır sahneye çıkmıyor. Büyük bir prodüksiyonla bu hasretini gidermek istiyor. Müzik dışında da uğraşları var. Kalemi çok kuvvetli. Bugüne değin 5 kitap yayınladı. "Pencere, Köprü, Ve Ötesi.." en çok satanı. Resim çiziyor. Sergiler açıyor...

Yakında onun yeni albümüne kavuşacağız... Toplumsal unutkanlık hastalığımızın tedavisi için birebir onun yapıtları.